העצרת המרכזית: ערב לזכרם של חללי צה"ל והמסלולים החרדים

חדשות מהשטח

עצרת הזיכרון המרכזית לציבור החרדי: מתחייבים להמשיך את מורשתם של הנופלים

מאות חיילים ובוגרים המסלולים החרדים בצה"ל השתתפו אמש (שלישי) בעצרת זיכרון לציבור החרדי • זו השנה השלישית ברציפות בה מתקיימת העצרת. באירוע השתתפו הראשל״צ הרב שלמה עמאר, שר הפנים הרב אריה דרעי, רה"ע ירושלים  משה ליאון, בני משפחות השכול, רבני נצח יהודה ועוד. כמו כן הופיעו האמנים שולי רנד ועקיבא תורג'מן

בתמונה: הראשל"צ הרב שלמה עמאר

צפו כאן בשידור החוזר מהאירוע המרגש>>>>

האירוע הוקדש לזכרם של חללי צה"ל, כולל משרתי הנח"ל החרדי הראשון, שהוקם בתחילת שנות ה-60 ונסגר לאחר מלחמת יום כיפור, וכן חללי נצח יהודה והמסלולים החרדיים הקיימים כיום בצה"ל. עמותת "נצח יהודה" יזמה את האירוע בשיתוף עם האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון, מנהלת החרדים הצבאית בצה"ל ועיריית ירושלים. ערב לזכר חללי צה"ל והמסלולים החרדים ואשר מיועד לציבור החרדי, מתקיים שנה שלישית ברציפות. הכותרת של העצרת לאחר שנת קורונה היא "נפשו קשורה בנפשו" בכדי להדגיש את החיבור בין הלוחמים החרדים וכל חלקי החברה הישראלית.

אירוע הראשון ב-2019 השתתפו מעל 1,200 איש ובשנה הקודמת התקיים אירוע מצומצם ללא קהל. הפעם השתתפו בעצרת מאות חיילים חרדים, הראשל״צ ורב העיר ירושלים הרב שלמה עמאר, שר הפנים – הרב אריה דרעי, ראש העיר ירושלים – משה ליאון, בני משפחות השכול, רבני נצח יהודה, מנכ"ל עמותת "נצח יהודה" יוסי לוי, סמנכ״ל משרד הביטחון וראש האגף הבטחוני חברתי – מר משה צין, ראש החטיבה לגיוס ומסלולים יחודיים ותורניים – מר אודי דרור, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה״ל – תא״ל אמיר ודמני, מייסד ויו"ר עמותת "נצח יהודה" דוד הגר, אמנים עקיבא תורג'מן ושולי רנד.

בתחילת הטקס אמר מוטי מור-יוסף, אביו של יובל מור-יוסף שנרצח בפיגוע ירי על יד גבעת אסף, קדיש שזכר הנופלים ורב יצחק בר חיים, ממייסדי "נצח יהודה, קרא פרק תהילים. מיד אחרי הצפירה שרו החזן הצבאי הראשי שי אברמסון ומקהלת הרבנות הצבאית את "אל מלא רחמים".

נציג ההורים השכולים רב ראובן ביטון, אביו של החייל יוסף ביטון אמר: "התאספנו כאן היום לזכרם ולכבודם את בנינו היקרים שמסרו את נפשם למען ארץ ישראל ועם ישראל וקידשו שם שמיים בחייהם ובמותם. אברהם אבינו התנסה בנסיון הקשה ביותר – נסיון העקדה. לכאורה, קושי הניסיון אצל יצחק אבינו היה גדול יותר מאשר אצל אברהם אבינו – מסירת עצמו לקורבן ומסירת נשפו למלא את רצון השם. למה מיוחד הניסיון של אברהם אבינו, דווקא? ניסיון של יצחק אבינו היה למסור את נפשו פעם אחת ואילו אברהם אבינו נושא את כאבו כל יום ובכל שעה עד סוף יומיו. בהיותו אב שכול נושא הוא זיכרו וכאבו. נבחרנו בהשגחה העליונה אנו, ההורים השכולים לעמוד בניסיון האמונה זה. תודה לבורא שנתן לנו את הכוחות להתמודד עם השכול, הכאב והאובדן. יהיה רצון שנזכה בקרוב בימינו בחזון תחיית המתים."

בתמונה: אביו של אליהו ביטון ז"ל

ראש העיר ירושלים הרב שלמה עמאר: "מאז שקיים עם ישראל אנחנו נמצאים בסכנה. מר"ן הבית יוסף, מחבר השולחן ערוך, היה ממגורשי ספרד. הובטח למר"ן הבית יוסף שיזכה לשלושה דברים: יישוב הארץ, לחבר את השולחן ערוך להיהרג על קידוש השם. הוא זכה ליישוב הארץ ולחבר את שולחן ערוך, אבל לא זכה להיהרג על קידוש השם והיה מצטער על כך ביותר. חיילים שמקדשים את שם ה' בחייהם בלימוד תורה, בתפילות, בשמירת המצוות – גיבורי כוח עושי דברו. אלה מהם שנהרגו על קידוש השם, מי יכול לתאר לאיזה מדרגה הם הגיעו? אלה מלאכים שנשלחו בצורת בני אדם כדי להגן על עם ישראל ועל נחלת ה'."

שר הפנים אריה דרעי נזכר ביחס חם ואוהב של הרב עובדיה יוסף זצ"ל כלפי החיילים: "שמעתי ממר"ן זצ"ל שבשמיים, כביכול, אנחנו הרי לא יודעים לתאר ומשתמשים במונחים שלנו כשיושבים לפני כיסא הכבוד יש שורות-שורות. האם היו שואלים אותנו: מי יושב בשורה הראשונה? היינו אומרים: האבות הקדושים, משה, כל אבות האומה, נביאים, תנאים ואמוראים. המרן אמר לי: משה רבינו והאבות הקדושים יושבים מהשורה השלישית ובשתי השורות הראשונות – נשמות של אלה שמסרו את נפשם על קידוש השם. כל כך הקב"ה אוהב את הנשמות הקדושות הללו. הורים יקרים, אשריכם שזכיתם לגדל ילדים כאלה."

יוסי לוי, מנכ״ל עמותת "נצח יהודה" שמלווה את כלל החיילים החרדים במסלולים החרדיים בצה״ל, אמר: "הערב אנו מתכנסים לערב הזיכרון השנתי. אשתקד קיימנו טקס זיכרון מבודדים ומרוחקים אחד מהשני. השנה אנו זוכים לשוב ולזכור יחד ואפילו לחבק את המשפחות היקרות לנו מאוד. השנה בסמיכות לחג הפסח המסמל את גאולת ישראל ואת התקווה שהנחילו לנו הנופלים. ערב הזה מסמל את אחדות אמת בעם ישראל, ערב שמוכיח שניתן לגשר על כל הפערי בחברה. כן, גם הציבור החרדי יחד עם הציבור הכללי שותף לזיכרון ויודע לזכור את הנופלים".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון אמר: "הערב אנו מעלים על נס את תרומתם של החיילים שנפלו במאבק להגנת המולדת. במותם הם ציוו לנו את החיים לא רק במובן הפיזי, אלא גם במובן החברתי והלאומי. את החיים יחד כולל כל הגוונים בחברה הישראלית. מותם ממחיש בצורה נוקבת את היותינו אחים הנאבקים כתף אל כתף מול האויב. הערב אנחנו לומדים משניות ואומרים פרקי תהילים על מנת להוקיר את גבורתם ותרומתם של החללים״

משה צין, סמנכ"ל וראש האגף בטחוני חברתי במשרד הביטחון אמר: "בשם משרד הביטחון אני מבקש להביא בפניכם, המשפחות השכולות היקרות, את הוקרתנו לכן. אתן, נושאות את הכאב והצער יום-יום, שעה-שעה ורגע-רגע. אני יודע שאין תנחומים לחיים שנלקחו ואינם. בניכם, חיילינו האהובים והיקרים שנפלו בהקרבה ובקדושה השאירו מורשת מפוארת המאירה את הדרך לבני הנוער, חיילים ומפקדים החרדים ממשיכים את דרכם כיהודים יראי שמיים המאמינים בעול תורה ומצוות. דרכם הייתה דרך של אמונה בתורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל שמשלבת שליחות בהגנת המדינה."

ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה״ל – תא״ל אמיר ודמני אמר: "חללי מערכות ישראל שמסרו את נפשם עבור כולנו בשנים של מאבק על תקומתנו, ציוו לנו את החיים ואפשרו את קיומה של מדינת ישראל ואת חיינו כאן. הם חוליה בשרשרת הארוכה של הגנה וביטחון אשר הפכה ברבות הימים לשרשרת הברזל שבה כרוך ומתאפשר קיומנו. החיילים החרדים המשרתים בכפיר, גבעתי וצנחנים, בזרועות ובפיקודים ממשיכים את השרשרת ארוכה זו. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מסמל את אחדות הגורל, הערבות ההדדית והקשר העמוק הכרוך בין כולנו."

הטקס הסתיים בשירת "התקווה" ו"אני מאמין" ע"י עקיבא תורג'מן.

 

בתמונה: רה"ע ירושלים מר משה ליאון

בתמונה: הזמר ויוצר עקיבא תורג'מן

בתמונה: מנכ"ל עמותת נצח יהודה יוסי לוי

תגיות

תוכניות נוספות לבוגרים